Üretim Tankının Hazırlanması

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 İdeal üretim tankı : (Ön:50cmxYan:55cmxYükseklik:50cm) ölçülerinde olmak üzere 125 litre civarındadır.

Üretim tankının ön yüzü hariç tüm dış yüzeylerinin (iç sumpa bakan iç yüzey dahil olmak üzere) ışık geçirmeyen beyaz bir malzeme ile kaplanarak dış dünyadan yalıtılması önemlidir. Bu tip bir koruma ile anaç discusların tank çevresinde hareket halinde olduğunuz dönemlerde ürkmeleri ve dolayısı ile strese girmeleri engellenir.

Tankın üst kısmının açılır-kapanır şekilde buhar kapaklı olması önemlidir. Üretim sürecinde ortamın az ışıklandırılması ve ışığın

Üretim Akvaryumu

Üretim Akvaryumu

direkt olarak tankın içine yansımasının istenmeği durumlarda bez ve/veya buna benzer malzemeler ile tankın üst yüzeyi kapatılabilir.

Yaptığım denemeler sonucunda üretim tankının filtre sisteminin iç sump olduğu denemelerde yüksek başarı oranlarına ulaştım. Pipo filtre sistemlerinden çok çok verimli olan sump sistemlerinde mantarlaşma ve yavru kayıplarının çok düşük olduğunu söyleyebilirim. Üretim tankının yan yüzeyinde içten 5cm genişliğinde ayrılan alanda kurulan sump sistemi yaklaşık 12.5 lt gibi ciddi bir filtre malzeme alanına sağlamaktadır. Bu filtre alanı iddialı markaların dış filtrelerinde sağladıkları alandan bile daha büyük bir alandır.

Hava taşı sump alanı içerisinde konumlandırılabilir. Hava taşının tank içinde olması yerine sump içinde olmasının çok ciddi bir avantajı vardır. Anaçların yavruları koniye dizdiği dönemde tank içerisinde mümkün olduğunca akıntı olmamalıdır. Hava taşının sump içinde olması akıntı miktarının ciddi miktarda azalması sonucunu doğurur.

Isıtıcı sump alanı içerisinde konumlandırılabilir. Isıtıcı sump alanı içerisinde dar bir alan oluşturularak yerleştirilir. Isıtıcın tank içinde olması yerine sump içerisinde dar bir alanda olması avantajlıdır. Akıntının az olduğu üretim tankı içinde konumlanmış bir ısıtıcı olması durumunda tankın farklı bölgelerinde ısı farklılıkları artar. Ancak sump içinde dolaşan suyun ısıtılarak tankın içine pompalandığı yöntemde ısı farklılıkları ciddi azalmalar gösterir.

Hava taşı ve ısıtıcının sump içinde olmasının diğer bir faydası şudur. Anne/Baba sırtındaki yavrular anaçlar arasında dolaşarak anne babalarının mukozolarından beslenirler. Özellikle geceleri ışığın azaltıldığı ortamlarda koyu renkli objeler yavruları yanıltır. Yavrular bu koyu renk cisimlere yüzme eğilimi gösterir ve tank içinde kaybolurlar. Dış yüzeyi beyaz bir malzeme ile kaplanmış, hava taşı ve ısıtıcı gibi malzemelerin tankın içinde olmadığı durumlarda yavru kayıplarının azaldığı kesin olarak gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.