Çiftin üretim akvaryumuna alınması ve sağaltım

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Üretim tankına alınan çifte öncelikle iç parazit sağaltımı yapılır. Benim bu amaçla kullandığım ilaç FLAGY yada NODAZIN oluyor.  Nidazol Normal tedavi dozunun altında olan (100 Lt suya 1 FLAGYL) dozu 2 gün süre ile uyguluyorum. 2 günün sonunda %70-80 aralığında su değişimi yapıyorum.

İç parazit sağaltımı sonrasında ise dış parazit sağaltımı ve dezenfektasyon uygulaması yapılır. Bu amaçla kullanılabilecek ilaçların arasında öncelikli tercih PERMASOL olabilir. Litre başına uygulanması gereken doz 2 mg/litre. olmalıdır. Düşük dozlarda yapılacak uygulamalar beklenen faydayı sağlamayacaktır. Bu ilaç piyasada 250 mg. aktif madde içeren dozda satılmaktadır. 125 Litrelik yavru tankına bu ilaçtan bir tablet uygulanmalıdır. Permasol tableti akvaryum dışında bir kapta iyice eritilip tanka uygulanmalıdır. İlaç tanka uygulandığında suyun rengi belirgin bir şekilde mor renge dönecektir.Permasol

İlacın uygulanmasını takip eden 3-3,5 saatin sonunda akvaryum suyu sarı renge dönüşür. Bu ilacın etkinliğinin sona erdiğini gösterir. İlacın kalıntılarının akvaryum ortamından atılması için akvaryuma Hidrojen Peroksit eklenir. Bu ilacın dozajı oldukça düşük bir miktardadır. 125 Litrelik akvaryuma maksimum 1,5 ml. Olacak şekilde uygulanmalıdır. Hidrojen Peroksit uygulaması sırasında çok dikkatli olunmalıdır. İlacın çıplak tene ve özellikle gözlere temasından kaçınılmalıdır. İlacın etkisi yakıcı değil ancak tahriş edicidir. İlacın tene teması durumunda etkilenen vücut bölgesi bol su ile yıkanmalıdır. Temas sonrasında ciltte beyazlaşmalar ve kaşıntı oluşur. Etkisi kalıcı değildir. 1-2 saat içerisinde ilacın olumsuz etkileri geçmektedir. Hidrojen Peroksit katılması sonrasında sarı renkteki akvaryum suyu hızlı bir şekilde berraklaşarak beyaz renge döner. Yarım saatlik Hidrojen Peroksit uygulaması yeterlidir. Sonrasında akvaryumun suyu % 80 oranında taze su ile değiştirilmelidir.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.