7 Adımda Artemia Çıkarma ve Detayları

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Merhabalar, bu makalemde sizlere yüksek açılım yüzdesi ile artemia çıkarma işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağım. Forumlarda, internet sitelerinde bir çok tarif ile karşılaşmaktayız, ancak tam anlamıyla yapılması gereken işlemlerin adım adım yer aldığı ve bu işi hiç bilmeyen birisinin tek bir kaynağı referans alarak gerçekleştirebilmesine imkan sağlayan bir paylaşıma rastlamak çok güç. Artemianın başlıca faydaları özellikle yavru discuslarımız için protein ağırlıklı ve çok kolay hazmedilebilen bir besin olması olarak özetlenebilir. Ancak iyi açılım yüzdesini yakalayamaz ya da kabukların ayrıştırılması konularında başarısız olursak yavrularımız bu kabukları sindiremez ve yavru ölümleri artabilir. Şimdi gelelim bu işi nasıl yapacağımıza;

1- Artemia çıkarma işlemi için gerekli olan artemia çıkarma seti (per şişe ve hava motoruyla yapılması konusunda bir çok örnek bulunabilir ancak ucuz ve kullanım kolaylığı dolayısıyla Meç Artemia Çıkarma Setini baz alarak örneği aktaracağım, setin içerisinde süzgeç de gelmektedir), kaya tuzu ya da artemia tuzu olarak temin edebilirsiniz, artemia(güvenilir bir yerden temin edilmiş olması çok önemli, rutubete maruz kalan artemia yumurtalarının açılım oranları çok düşük olmaktadır), çay kaşığı, hava motoru.

malzemeler

2- Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra, artemia setimizin su doldurma için sınır olarak belirlediği çizginin bir parmak altına kadar varsa damacana ya da arıtma su dolduruyoruz,

sudoldur

3- Suyu doldurmayı takiben kullanacağımız artemianın iki katı olacak şekilde tuzu setin içine döküyoruz,burada hep kaşık hesabının nasıl yapılacağında tereddütler yaşanmaktadır, tepeleme mi olacak silme mi dolacak vb. ben bir kaşık için gözünüzde canlanması adına kendi uyguladığım miktara ilişkin resimleri ekledim. Burada tuzu iki kaşık atacağınızı belirtmek isterim.

tuz artemia

 

4- Daha sonra hava motorunu artemia çıkarma setinin vanasına bağlıyoruz, buradaki püf nokta havanın artemia yumurtalarının setin altına toplanmasını önlemeye yetecek şiddette ayarlanmasıdır. Aksi taktirde yumurtalar birbirine yapışmakta ve artemialar çıkmamaktadır. Havanın ayarı vana ile oynayarak bütün yumurtaların suyun içinde döneceği seviyeye ayarlanmalıdır. Burada bir diğer kolaylık sağlayacak nokta da setin üzerindeki vana dışında bir vananın hava motorunun serumuna akvaryumun dışında kalacak şekilde takılmasıdır. Böylece artemia setinin hava miktarını birkez ayarladıktan sonra hiç bozulmayacak ve suyun dışında kaldığından sete müdahale edilmeden olası hava miktarının değişimleri kolaylıkla yapılabilecektir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

havakabarcık

 

5- Takiben yaklaşık 28-30 derece akvaryum suyunda 24 saat içinde artemialar açılacaktır. Bu süre sonunda artemia seti akvaryumdan çıkarılarak (2. maddede gösterildiği şekilde dolap kapağına takılabilir) ışık alan bir ortamda on dakika bekletilir.

6- Bu sürede sonunda ışığa duyarlı olan artemialar setin şeffaf kısmına toplanacak böylece süzdürme işlemi yapılırken açılan artemiaların kabukları suyun üzerinde kaldığından artemialarımıza karışmayacaktır.

süzdürme çıkmış artemia

7- Artemiaları süzek yardımıyla süzdükten sonra sudan geçirerek tuzundan arındırma işlemi yapılmalıdır. Takiben şırınga yardımıyla balıklarınıza verebilirsiniz.

NOT: artemiaları çıkardıktan sonra hemen tekrar kurup akvaryumunuzun içine takmalısınız ki ertesi gün aynı saatlerde yavrularınız için artemialarınız hazır olsun.

Keyifli hobiler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.